Püskürtme Beton (Shotcrete) Avantajları

Geri

Püskürtme Beton Uygulamaları, klasik beton uygulamaları ile kıyaslandığında birçok avantaja sahiptir. Alternatif olarak kullanılabilmesi için gerekli şartların sağlandığı durumlarda tercih edilmesi daha ekonomik ve daha pratik  olacaktır.

 

*Püskürtme Beton Uygulaması kalıp gerektirmediği için kalıp maliyetinden kurtarır. Kalıplı betonarme imalatlarına kıyasla Püskürtme Beton imalatı daha ekonomik olur.

*Kalıp işçiliğinden kaynaklanan zaman kaybını önler.

*Tünel tavanları, geometrisi çok bozuk olan yerler, kalıbın taşınmasının zor olduğu alanlarda kolaylıkla uygulanabilir.

*Püskürtme Beton İmalatı yapılırken mevcut zeminden yararlanılabildiği gibi, tek taraflı   (tek yüzlü) kalıp kullanılarak uygulanabilir.

*Püskürtme Beton İle Güçlendirme yapılırken çok büyük kolaylıklar sağlar ve gerekirse yüzeyi mastar yardımı ile düzeltilerek ince sıva ya da alçı uygulamasına hazır hale getirilebilir.

*Çok Yüksek istinat duvarları yerine zemin çivisi ile birlikte çok daha sağlıklı çözümler üretilebilir.

*Kalıp alma süresi beklenmediğinden Püskürtme Beton Uygulamalarından hemen sonra diğer işlere devam edilebilir.

*İstinat duvarı yapımında gerekli temel pabucu alanı nedeniyle fazladan hafriyat yapılma gerekliliğini ortadan kaldırır.

*Püskürtme Beton İmalatı yapılırken her uygulama katmanı bir öncekine mükemmel bir şekilde yapışır (Yaş Sistem olarak Uygun Kimyasal Katkıların Kullanılması durumunda). Bu nedenle soğuk derz oluşumunun önüne geçilmiş olur.

*Özellikle temel kazısı sırasında oluşan göçüklerin durdurulması, engellenmesi, varsa kazı yakınında bulunan binaların yıkılmasının önlenmesi gibi durumlarda, çok hızlı ve etkin bir çözümdür.

*Püskürtme Beton Uygulamalarının tamiratı çok kolaydır. Lokal olarak zarar görmüş kısımlar üzerine gerekli donatı konarak ilave katman şeklinde uygulanabilir.

*Püskürtme Beton Uygulaması daha önceden yapılmış ve zamanla arkasında boşluk oluşmuş alanlarda Basınçlı pompalar yardımı ile beton enjeksiyonu yapılabilir.

ARTI BETON A.Ş.
Hacı İsa Mah. 75. Yıl Cumhuriyet Cad. No:97
Urla/İZMİR
bilgi@puskurtmebeton.com +90 232 754 44 14 +90 533 234 16 44