Püskürtme Beton Nasıl Uygulanır

Geri

  Püskürtme Beton, daha önceden hazırlanmış beton karışımının basınca dayanıklı hortumlar ile  transfer edilerek hava yardımıyla pulvarize bir şekilde püskürtülmesi ile uygulanır. Beton, Pistonlu veya helezonlu pompalar ile basılırken, hortumun ucunda bulunan ve nozle diye tabir edilen bir başlıkta karışıma hava ve priz hızlandırıcı katkı ilave edilir. Uygulama şekline göre kuru sistem ve yaş sistem olarak iki şekilde yapılır.


  Kuru sistemde adından da anlaşılacağı üzere kullanılacak Hazır beton karışımı kuru karışım olarak hazırlanır. Pompa ile basılan karışım  Nozle ucunda su hava ve katkı ile birleşir. Ancak su ile etkin bir karışımın olmaması ve yine gerekli kimyasal katkıların konulamaması nedeni ile malzeme ve uygulama kalitesi son derece düşüktür. Ayrıca geri seken malzeme miktarı nedeni ile zayiat çok fazla olmaktadır. Son derece düşük bir kapasite ile uygulandığından artık çok tercih edilmemektedir.


  Yaş sistemde, Hazır beton tesislerinde dizaynı uygulama yerine ve ekipmana uygun halde hazırlanmış yaş karışım beton kullanılır. İstenilen özelikler kimyasal katkılar sayesinde daha kolay elde edilebilir. Burada kullanılan Püskürtme Beton Makineleri genellikle pistonlu olduğundan daha iri agregalı betonları basabilmektedir. Bu da rötre büzülmelerini minimize etmekte ve mukavemeti istenen seviyelere çıkarabilmektedir. Püskürtme Beton Basınç Dayanımları kolaylıkla C 40/45 seviyelerine ulaşabilir.


  Yaş sistem Püskürtme Beton Uygulamalar da elle ve robotik kollu Püskürtme Beton Makineleri ile yapılmaktadır. Elle yapılan uygulamalarda kullanılan hortum çapı daha küçüktür (Genellikle 2"). Bu nedenle uygulama hızı biraz düşük olabilir. Şantiye ortamına göre sepetli platform manlift gibi personel taşıyıcı araçlar kullanılarak istenilen yüksekliklere uygulama yapılabilir. Özellikle Robotik Kollu Püskürtme Beton Makinelerinin kullanılamadığı dar alanlarda veya yine bu araçların uzanamadığı bölgelerde elle Püskürtme Beton Uygulaması yapmak mümkündür. Püskürtme Beton İle Bina Güçlendirme işleri de elle yapılmaktadır.

  Robotik kollu püskürtme beton makineleri ise daha çok tünellerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoğunluğu elektrikle çalışmakta ve bom uzunlukları kısıtlı olmaktadır. Ancak daha kalın hortum çapları ile çalışabildikleri için çok daha yüksek kapasitelere sahiptir. Uzaktan kumandalı başlığı sayesinde istenilen noktaya çok hızlı Püskürtme Beton Uygulaması yapabilmektedirler. Her yere uzanamaması ve genelikle elektrikle çalıştığı için çok büyük jeneratörlere veya elektrik enerjisine ihtiyaç duymaları en büyük dezavantajlarıdır.


  Püskürtme Beton Yapan Firmalar tercih edilirken öncelikle Yaş sistem uygulama yapmasına, şantiyeniz için uygun ekipmanının bulunmasına ve Püskürtme Beton Uygulama tecrübesine dikkat edilmelidir. 

ARTI BETON A.Ş.
Hacı İsa Mah. 75. Yıl Cumhuriyet Cad. No:97
Urla/İZMİR
bilgi@puskurtmebeton.com +90 232 754 44 14 +90 533 234 16 44