ŞEV KAYMALARINDA ALINACAK ÖNLEMLER

Geri

Gerek inşaat çalışmaları sırasında gerekse doğal oluşumlarda, zaman zaman şev kaymaları gözlenir. Özellikle yeni yaşam alanlarının açılmasıyla birlikte nüfusun  artmaya başladığı alanlarda önlem alınması zorunlu hale gelebilir. Yol kenarları, şevlerin yakınlarına inşa edilen binalar, kazı çalışmalarında oluşan yeni şevler sıklıkla kayma ve göçme tehlikesi oluşturur.

 

Şevleri emniyetli duruma getirmenin kesinlikle en etkin ve en güvenilir yolu Püskürtme Beton Uygulaması yapmaktır. Elbette bazı durumlarda tek başına püskürtme beton yeterli olmaz. Ancak yıllardır yaptığımız  yüz binlerce metrekare püskürtme beton uygulaması  göstermiştir ki donatılı olarak uygulanması halinde çok yüksek oranda çözüm sağlanmıştır. Ancak yine de yapılacak zemin etüdüne bağlı olarak zemin çivisi, kaya bulonu gibi ilave uygulamalar gerekebilir.

 

Kayma Tehlikesi olan şevlerde uygulama yapmak için yüzeye bağlı olarak yüksek dayanımlı kafes örgü tel, çelik hasır gibi donatı seçenekleri ile birlikte püskürtme beton uygulaması yapılabilir.

Yüksek dayanımlı tel ve yüksek mukavemetli püskürtme beton uygulaması ile yüzey kopmalarının önüne geçilmekte, hava sıcaklıkları değişimi, rüzgar, su akıntısı gibi dış etkenlerin yıkıcı etkisi yüksek oranda azaltılmaktadır.

 

Şev kaymaları zemin yapısıyla çok ilintilidir. Zeminin kayaç ve sert bir yapıya sahip olması halinde parça kopmaları ya da kayaç bölgelerin arasına sıkışmış yumuşak zemin oluşumları nedeni ile büyük kaymalar görülebilir. Bu durumda şev üzerinde yapılacak incelemeye bağlı olarak sağlam kayaç bölümlere ankrajlanacak bulonlar yardımı ile yumuşak alanların da kaymasının önüne geçilebilir. Zeminin bütünüyle daha yumuşak bir yapıya sahip olması durumunda ise şev eğimi dikkate alınarak karar verilir. Eğimin çok dik olmadığı şevlerde, püskürtme beton uygulaması ile kaymanın önüne yüksek oranda geçilebilir. Bu durumda barbakan uygulamaları önem kazanmakta ve şevin içinde oluşacak su basıncının püskürtme beton ile oluşturulmuş kabuk kısmın dışına emniyetli bir şekilde alınması çok önem arzetmektedir.  Ancak kayma tehlikesi olan yüzey alanları çok büyük, çok dik ve yumuşak bir yapıda ise püskürtme beton uygulamasının yanı sıra mutlaka zemin çivisi gibi yöntemler uygulanmalıdır.

Zemin çivisi uygulaması genellikle çok maliyetli olduğundan ve bir çok alanda makinelerin çalışmasına uygun şartlar olmadığından tercih edilmemekte veya uygulanamamaktadır. Böyle yerlerde püskürtme beton uygulaması yapılarak zemin çok yüksek oranda güvenli hale getirilebilir. Her ne kadar kaymanın önüne tamamen geçilmesi garanti edilemese de tek başına püskürtme beton yapmak çok uygun maliyetlerle çok yüksek oranlarda güvenliği sağlayacaktır. 

ARTI BETON A.Ş.
Hacı İsa Mah. 75. Yıl Cumhuriyet Cad. No:97
Urla/İZMİR
bilgi@puskurtmebeton.com +90 232 754 44 14 +90 533 234 16 44