Püskürtme Beton Uygulama Alanları

Geri

İnşaat sektöründeki gelişmelere bağlı olarak, Püskürtme Beton Uygulamaları da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Püskürtme Beton Uygulamaları önceleri Aliva denilen kuru sistem makinelerle  yapılırken, ihtiyaçların artması ve daha fazla alanda püskürtme beton kullanılması ile birlikte artık bu uygulamayı yapan makineler de geliştirilmeye başlanmıştır. Yaş sistem ve yüksek kapasiteli Püskürtme Beton Makineleri sayesinde, Püskürtme beton uygulama alanları daha fazla konuda alternatif olmaya başlamıştır.

En yaygın Püskürtme beton Uygulama alanları şunlardır;

 

Tünel İçlerinde

Püskürtme beton uygulamaları tünel içlerinde çok etkin bir çözüm olmuştur. Otoyol ve metro gibi ulaşım  tünellerinde kaplama yüzeyi yapılmadan önce emniyet amaçlı olarak kullanılır. Bu sayede inşaat yapım aşaması güvenli bir şekilde tamamlanır. HES projeleri, maden ocaklarına inen tüneller gibi  görünümün çok önemli olmadığı alanlarda kalıcı olarak kaplama yüzeyini oluşturmak için yapılır. Özellikle tünel içlerinde kullanılmak üzere enerjisini dışarıdaki bir güç kaynağından alan elektrikli Püskürtme Beton Robotları tasarlanmıştır. Uygulama, duvar ve tavanları kaplayacak şekilde donatılı veya donatısız olarak yapılabilir.

 

Kayma Tehlikesi Olan Şevlerde

Yol kenarları, dere yatakları, inşaat yapımı sırasında hafriyatı yapılmış yüzeyler, zemin çivisi ile birlikte taşıyıcı betonarme yapılar Püskürtme Beton kullanılarak imal edilebilir. Şev açısının düşük olduğu alanlarda ve yüksekliğin az olduğu bölgelerde zemin çivisi kullanılmaksızın püskürtme beton uygulaması yapılarak yüzey koruma altına alınabilir. Buradaki amaç, su ve hava etkisiyle yüzey aşınmalarının ve toprak erozyonunun önlenmesidir. Donatı olarak çelik hasır kullanılabileceği gibi yüzeyin çok girintili çıkıntılı olduğu bölgelerde uygun kafes teller de kullanılabilir. Böylece yüzeyde kayma eğilimi gösteren bölgeler bütün halinde hareket edecek ve lokal göçmelerin önüne geçilmiş olacaktır.

 

Taş, kaya parçası düşme tehlikesi olan Alanlarda

Özellikle zemin yapısının kayalık ve çok sağlam olduğu ancak zamanla parça kopması nedeniyle tehlike oluşturabilecek yüzeylerin kaplanması için kafes tel uygulaması ile birlikte Püskürtme Beton İmalatı yapılması etkin bir çözüm olacaktır. Bu tür alanlarda, kafes teller uygun sıklıkta çakılacak (tercihen kimyasal dübel uygulaması ile) demir kazıklar ile yüzeye yapıştırılıp üzerine teller kapanacak şekilde Püskürtme Beton Uygulaması Yapılabilir. Bu sayede zaten kendini kolaylıkla taşıyan yüzeyler bir bütün halde kalacak ve parça kopması engellenecektir.

 

Bina Güçlendirme, onarımı işlerinde

Yüksek mukavemetli püskürtme beton imalatının  yapılması ile birlikte bina güçlendirme işlerinde de Püskürtme Beton Uygulamaları  etkin bir çözüm olmuştur. Taşıyıcı olması planlanan  duvarlara gerekli demir donatının döşenmesinin ardından yüksek mukavemetli Püskürtme betonun uygulanması ile birlikte bina içlerinde betonarme perde elemanlar elde edilmiş olur. İstenirse yüzey düzeltilerek ayrıca kaba sıva yapılması ihtiyacı da ortadan kalkar.

 

Diğer Alanlar

Püskürtme Beton ile İstinat duvarı yapılması da mümkündür. Mevcut dik bir yamaçtan veya tek taraflı basit bir şekilde kurulan kalıptan yararlanılarak yapılacak uygulama ile kalıpsız ve kısa sürede imalat yapılabilir. Temel pabuç betonu döküldükten ve gerekli demir donatı döşendikten sonra katmanlar halinde uygulanacak beton ile klasik betonarme perde imalatı yerine kolaylıkla yapılabilir. Ayrıca dekoratif amaçlı olarak yapay kaya gibi veya gölet uygulamalarında sıkça kullanılan bir uygulama olmuştur.

ARTI BETON A.Ş.
Hacı İsa Mah. 75. Yıl Cumhuriyet Cad. No:97
Urla/İZMİR
bilgi@puskurtmebeton.com +90 232 754 44 14 +90 533 234 16 44