Püskürtme Beton İle Güçlendirme

Geri

 Ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve çok yakın geçmişe kadar yapılan inşaatların bir çoğunun uygun standartlarda olmaması nedeni ile Bina Güçlendirme işleri sıkça gündeme gelmektedir. Son zamanlarda çıkan Kentsel Dönüşüm Yasası büyük ölçüde soruna çözüm olacakmış gibi görünmekle birlikte çok sayıda  binanın  yıkılıp tekrar yapılması bazı nedenlerle uygun olmamaktadır. İşte bu tür binalarda kullanılan Güçlendirme Teknikleri sayesinde sağlıklı çözümler elde edilmektedir.


 Günümüzde uygulanan bir çok güçlendirme tekniği vardır. Bunlar genellikle binanın taşıyıcı kolon ve kirişlerine yapılan ilave imalatlar ile yapılmaktadır. Ancak çok uğraştırıcı ve hassasiyet istenen bu işlemler beraberinde bazı uygulama sıkıntılarını getirmekte ve oldukça maliyetli olmaktadır.


 Özellikle 2-3 kata kadar olan binalarda kullanılmaya başlayan tekniklerden biri de Püskürtme Beton İle Güçlendirme tekniğidir. Bu teknikle sadece bina kolon ve kirişlerine müdahale etmekle kalmayıp uygun olan tüm duvarlar taşıyıcı hale getirilmektedir. Tabi ki kolon sistemi bulunmayan yığma binalarda ise mükemmel bir çözümdür.


 Püskürtme Beton İle Bina Onarımı yapılırken basit bir teknik kullanılır. Mevcut binanın planı çıkarılarak taşıyıcılık özelliği verilmesi istenen duvarlar belirlenir. Bu duvarlar en alttan başlayarak  süreklilik sağlayacak şekilde döşeme plakalarına donatı ile ankrajlanır. Uygun ölçüde demir donatı veya çelik hasır ile döşenir. Mümkünse duvarın önü ve arkasındaki donatılar birbirine belli aralıklarla bağlanarak çift yönlü olarak döşenmelidir. Demir döşeme işlemi bittikten sonra projesine uygun olarak C 25-C 40 aralığında basınç dayanımı sağlayan Püskürtme Beton ile yine projede belirtilen kalınlıkta uygulama yapılır. Böylece bina yeni perde beton elemanlarına sahip olacaktır.


 Püskürtme beton uygulaması kalıp gerektirmediğinden çok hızlı ve ekonomik olacaktır. Uygulamadan hemen sonra diğer imalatlar devam edilebilecektir.


 İstenirse Püskürtme Beton uygulaması sırasında mastarla yüzey düzeltilerek kaba sıva yapılması işlemi de aynı anda bitirilmiş olur.

Püskürtme beton uygulamalarında kullanılan kimyasal katkılar sayesinde aderans (yapışma mukavemeti) yüksek olacağından mevcut yapıya çok iyi entegre olacaktır.


  Püskürtme Beton Fiyatı, standart betona göre pahalı gibi görünse de kalıp işçiliğinin olmaması, uygulamanın hızlı yapılması, büzülmesiz tamir harçları gibi pahalı ürünlerin kullanılmaması toplam maliyeti oldukça düşürmektedir. Özellikle uygulama sırasında anolama ve mastarlama yapılarak bir kerede sıva işlerinin de büyük ölçüde tamamlanması sağlanmaktadır. Bu nedenle Püskürtme Beton ile Bina Güçlendirme işlemi çok iyi bir alternatif çözüm olmaktadır.

ARTI BETON A.Ş.
Hacı İsa Mah. 75. Yıl Cumhuriyet Cad. No:97
Urla/İZMİR
bilgi@puskurtmebeton.com +90 232 754 44 14 +90 533 234 16 44